2016-Allison MacKenzie, Calgary, AB
view biography

2016-Lynn Barter, ST. John’s, NL
view biography

2015-Martha Muzychka, St. John’s, NL
view biography

2015-Sylvia Link, Mississauga, ON
view biography

2015-Claire Watson, Regina, SK
view biography

2014- Lana Collins, ABC, MC, St. John’s, NL
view biography

2014- Gary Schlee, ABC, MC, Toronto, ON
view biography

2014- Ryan Williams, ABC, MC, Vancouver, BC
view biography

2013 – Sue Johnston, ABC, MC, Waterloo, ON
view biography (pdf)

2013 – Jo Langham, ABC, MC, Toronto, ON
view biography (pdf)

2013 – Barb MacDonald, ABC, MC, Ottawa, ON
view biography (pdf)

2012 – John Larsen, ABC, MC; Calgary, AB,
view biography (pdf)

2011 – Anna Marie Willey, ABC, MC; Regina, SK,
view biography (pdf)

2010 – Kellie Garrett, ABC, MC; Regina, SK,
view biography (pdf)

2010 – Priya Bates, ABC, MC; Toronto, ON,
view biography (pdf)

2009 – Jennifer Wah, ABC, MC; Vancouver, BC,
view biography (.pdf)

2009 – Ivan Muzychka, ABC, MC; St. John’s, NL,
view biography (.pdf)

2008 – Jacqui d’Eon, ABC, MC; Toronto ON,
view biography (.pdf)

2007 – Janet Wile, ABC, APR, MC; Toronto, ON,
view biography (.pdf)

2006 – Not awarded

2005 – Ken Cherney, ABC, APR, MC; Toronto, ON
view biography (.pdf)

2005 – Glenna Cross, ABC, MC; Calgary, AB
view biography (.pdf)

2004 – Paul Mlodzik, ABC, MC; Guelph, ON
view biography (.pdf)

2004 – Elaine Dixson, ABC, APR, MC; Calgary, AB
view biography (.pdf)

2003 – Not awarded

2002 – Eric Bergman, ABC, APR, MC; Toronto, ON
view biography (.pdf)

2002 – Ron Shewchuk, ABC, MC; Vancouver, BC
view biography (.pdf)

2001 – No nominations

2000 – Patrick (Rick) Green, ABC, MC; (deceased) Ottawa, ON
view biography (.pdf)

2000 – Linda Lee, ABC, MC; (deceased) Winnipeg, MB
view biography (.pdf)

1999 – Peter Roaf, ABC, MC; Vancouver, BC
view biography (.pdf)

1998 – Annette Martell, ABC, MC; Halifax, NS
view biography (.pdf)

1998 – Elise Stoesser, ABC, MC; Vancouver, BC
view biography (.pdf)

1997 – Christopher H. Bunting, ABC, MC; Toronto, ON
view biography (.pdf)

1997 – Ronald A. Kustra, ABC, MC; Edmonton, AB

1996 – John Fleming, ABC, MC; Montreal, PQ
view biography (.pdf)

1996 – Moses Kanhai, ABC, MC; Regina, SK

1995 – Linda Ashby, ABC, MC; Peterborough, ON

1995 – Irene Rau, ABC, MC; Regina, SK

1994 – Karen J. Lee, ABC, MC; Vancouver, BC
view biography (.pdf)

1994 – Sharon Paul, ABC, MC; Toronto, ON

1993 – Not awarded

1992 – Roberta Resnick, ABC, MC; Toronto, ON
view biography (.pdf)

1992 – Basil Skodyn, ABC, MC; Kelowna, BC
view biography (.pdf)

1991 – Not awarded

1990 – Not awarded

1989 – Tudor Williams, ABC, MC; (deceased) Vancouver, BC
view biography (.pdf)

1988 – Not awarded

1987 – Diny E. Dalby, ABC, MC; London, ON
view biography (.pdf)

1986 – Not awarded

1985 – Not awarded

1984 – Not awarded

1983 – Roger Feather, ABC, MC; (deceased) Toronto, ON

1982 – Ray Lister, MC, Toronto, ON

1982 – Bill Rattray, MC, (deceased) Toronto, ON

1981 – Kathleen (Kay) Dunn, ABC, MC, Montreal, PQ

1980 – Geraldine T. Keating, MC, (deceased) Akron, Ohio

1980 – Edward K. (Ted) Belt, MC, (deceased) Toronto, ON

1980 – Wally Court, ABC, MC, Toronto, ON
view biography (.pdf)

1980 – Simonne Daigneault, MC, (deceased) Montreal, PQ

1980 – George Fletcher Penetanguishene, MC, ON

1980 – Robert Spencer, MC, (deceased) Montreal, PQ

1980 – Kay Staib, ABC, MC, (deceased) Toronto, ON

1980 – George Watson, MC, Toronto, ON